Prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost (Zakon o PDV-u) propisano je da se poreznim obveznikom smatra svaka osoba koja samostalno obavlja bilo koju gospodarsku djelatnost bez obzira na svrhu i rezultat obavljanja te djelatnosti. Mali porezni obveznici ne nalaze se u sustavu PDV-a što znači da u domaćim/tuzemnim isporukama dobara i usluga ne zaračunavaju PDV i nemaju pravo na priznavanje pretporeza.
Kao takvim se smatra svaka pravna osoba sa sjedištem ili stalnom poslovnom jedinicom u tuzemstvu, odnosno svaka fizička osoba s prebivalištem ili uobičajenim boravištem u tuzemstvu, a čija vrijednost isporuka dobara i usluga u prethodnoj kalendarskoj godini nije bila veća od 40.000,00 eura.
Mali porezni obveznici su dužni na izlaznim računima istaknuti napomenu koja upućuje da PDV nije obračunat prema čl. 90 st. 2 Zakona o PDV-u.
I u slučaju ako nisu prešli prag za ulazak u sustav PDV-a, mali porezni obveznici imaju pravo svojom voljom ući u sustav PDV-a, ali su tada obvezni biti minimalno 3 godine u sustavu PDV-a. Ako je mali porezni obveznik prešao prag od 40.000,00 eura i ušao u sustav PDV-a po sili zakona, tada može već nakon proteka godišnjeg obračunskog razdoblja zatražiti izlazak iz sustava PDV-a uz zadovoljavanje propisanih uvjeta.
Malim poreznim obveznicima smatraju se još i poduzetnici koji obavljaju isporuke oslobođene PDV-a i određena državna tijela ako nisu prešli prag za ulazak u sustav PDV-a. Takvi porezni obveznici na izlazne račune navode napomene prema kojima nisu obračunali PDV, a koje se isključivo odnose na njih. Ovisno o mjestu oporezivanja, mali porezni obveznik mora se registrirati za potrebe PDV kada prema propisima mora preuzeti poreznu obvezu od dobavljača (za dobra ako prijeđe prag stjecanja) ili mora poreznu obvezu prebaciti na kupca. Registracija za potrebe PDV-a podnosi se na obrascu P-PDV. Tada su dužni izvršiti obračun PDV-a i podmiriti svoju obvezu, a nikada nemaju pravo na priznavanje pretporeza.
U nekim određenim slučajevima mali porezni obveznik nije dužan registrirati se za potrebe PDV-a, ali je obvezan preuzeti i podmiriti poreznu obvezu te predati PDV obrazac u papirnatom obliku.
Mali porezni obveznici dužni su registrirati se u sustav PDV-a po sili zakona odmah od prvog dana mjeseca koji slijedi mjesec u kojem su prešli prag za ulazak u sustav PDV-a. Kod primjerice obrtnika „dohodaša“ koji primitke evidentiraju prema načelu blagajne ili obveznika poreza na dobit prema novčanom načelu nije bitan trenutak naplate potraživanja već se za ulazak u sustav PDV-a gleda vrijednost obavljenih isporuka. Kada se takav slučaj ostvari, mali porezni obveznik počinje primjenjivati redovni postupak oporezivanja PDV-om i tada, ako su zadovoljeni svi propisani uvjeti, osim obveze PDV-a ima pravo i na priznavanje pretporeza.
Ako porezni obveznik u sustavu PDV-a želi izaći iz sustava, jedini kriterij je ostvaren promet u prethodnoj godini koji ne smije prelaziti prag od 40.000,00 eura.
Još ćemo podsjetiti na već spomenuti rok od tri godine provedene u sustavu PDV-a za one obveznike koji su dobrovoljno ušli u sustav. Za izlazak iz sustava PDV-a, osim zadovoljavanja propisanih uvjeta, potrebno je podnijeti zahtjev nadležnoj ispostavi Porezne Uprave do petnaestog siječnja tekuće godine.
Mali porezni obveznik generalno nije obveznik PDV-a, ali prema navedenim slučajevima treba pravovremeno reagirati ako nastanu uvjeti i potreba za registracijom u sustav.